Конспекти уроків

Клас: 6

Тема. Звертання

Мета:

Навчальна: удосконалити з учнями поняття про звертання, їх виражальн іможливості, навчити розрізняти поширені і непоширені звертання; правильно розставляти розділові знаки, залежно від позиції розташування звертання в реченні; виробляти вміння виконувати синтаксичний розбір речень, ускладнених звертаннями.

Розвивальна: розвивати вміння правильно інтонувати речення зі звертаннями та вміло застосовувати їх в різних стилях мовлення.

Корегуюча: корегувати увагу, емоційно-вольову сферу.

Виховна: сприяти розумовому і фізично-здоровому розвиткові школярів, викликати бажання піклуватися про своє здоров'я, виховувати повагу до рідних, оточуючих, з якимиспілкуються; прищеплювати культурно-естетичні смаки.

Тип уроку: урок вивчення і засвоєння знань.

Обладнання: аромолампа, мультимедія, картки-опори, кольорові картки з диференційованими завданнями.

Епіграф уроку: «Здоров'я - це не все, але все без здоров'я - ніщо».

Х і д  у р о к у

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ. ОПТИМІСТИЧНЕ НАЛАШТУВАННЯ НА УРОК.

З'ясування емоційного стану школярів.

Учитель. Доброго дня, діти! Сьогодні у нас на уроці присутні гості. Кажуть, що «гість ніколи не забуде господаря, який його тепло зустрів». Тож поверніться до наших гостей і подаруйте їм теплі, щирі і гостинні посмішки. (Учні дарують посмішки гостям).

Вітаючись кожного дня, ми промовляємо: «Здрастуйте!», «Доброго здоров'я!». Таким чином ми бажаємо одне одному здоров'я. Сучасний еталон краси - людина, що вибирає здоровий спосіб життя. Будьмо ж і ми в тренді, обераймо здоровий спосіб життя. І хоча «Здоров'я - це не все, але все без здоров'я - ніщо».

Аромотерапія

Учитель. Ви вже, мабуть, відчули, що повітря у вашому класі насичене ароматом лимону. Японські психологи рекомендують насичувати повітря у робочих приміщеннях ароматами квітів і плодів. Доведено, що пахощі лимона підвищують працездатність, зменшують сонливість, а також кількість помилок під час роботи.

Емоційний стан людини також впливає на здоров'я, тому дуже важливо знати, що вона відчуває у тій чи іншій ситуації. Прошу намалювати на піску свої сподівання на урок, свій настрій, очікування від зустрічі.

Пісокомалювання

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ.

Учитель. Намагатимусь виправдати ваші сподівання. Мені дуже приємно. А зараз пересядьте за місце з учнівським приладдям. Удома ви пригадували про звертання, опрацьовували відповідну сторінку підручника з правилами.

Фронтальна бесіда.

- Що таке звертання?

- Якою частиною мови найчастіше може бути виражене звертання?

- Якщо це іменник, у якому відмінку?

- Які є види звертань?

- Як на письмі виділяємо звертання?

ІІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧ. ДІЯЛЬНОСТІ.

Слово вчителя. Упродовж дня ми виконуємо різні ролі: синів, доньок, учнів, однокласників, пасажирів, простих перехожих... Спілкуючись, використовуємо звертання. Те, як ми звертаємось до людини з перших хвилин спілкування говорить про нашу культуру, вихованість, грамотність. Про це у свій час сказав Давньогрецький філософ: «Заговори, щоб я тебе побачив». Отож, завдання сьогоднішнього уроку - не просто вивчити звертання як синтаксичну одиницю, а й довести важливість його в нашому житті.

Відкрийте зошити, запишіть дату і тему уроку: «Звертання».

ІV. ВИВЧЕННЯ ТА ВСЕБІЧНИЙ АНАЛІЗ НОВОГО МАТЕРІАЛУ.

Учитель. Успіх приходить до здорових духом людей. А щоб бути здоровим лікарі роблять щеплення. Діти, щоб покращити свою грамотність проведемо «граматичне щеплення» на попередження помилок.

Робота з мультимедійною дошкою. «Інтелект-карта»

(Доповнення та поглиблення вивченого про звертання вчителем)

Учитель. Звертання відіграє важливу роль у нашому повсякденному мовленні, без нього було б важко спілкуватися. Погодьтеся, що встановлення контакту з людиною передусім залежить від того, як ми до неї звернемося.

Прочитайте, будь-ласка, звертання, які перед вами:

Богдане!

Андрію!

Дарє!

Віро!

Денисе!

Даниїле!

Дмитре!

Богдано!

Армане!

Олександре!

Назаре!

Пам'ятайте! Ніщо так не тішить вухо людини, як її власне ім'я! Обов'язково вживайте імена при спілкуванні у будь-якій ситуації, використовуючи ось таку, правильну форму звертання.

«Візуальний диктант»

Лимон-лимоне мед - меде

Малина - малино мама- мамо

М'ячик - м'ячику лікар - лікарю

Вітамінка- вітамінко

«Визбирувач»

(Виписати звертання, слухаючи уривки з мультиків. Один учень працює біля дошки - решта у зошитах)

Петрику, Руденький, Капітошко, Півнику, братику, Лисице, Ведмедику, Лисичко, дідусю.

Учитель. Молодці. Сподіваюсь, що «граматичне щеплення» в три етапи поборить будь-який вірус. До речі. Які ви знаєте вірусні захворювання?

Учні. Грип, краснуха, скарлатина, дифтерія....

Учитель. Для боротьби з вірусом організму потрібен міцний імунітет, захист організму, а ще правильне харчування і нешкідливе лікування. На уроці української мови найстрашніший - пунктуаційний вірус. Тож давайте правильно розставимо пунктуаційні знаки у тексті, аби цей вірус не зіпсував нам його.

«Пунктуаційний вірус»

(Прочитати текст, знайти і виписати звертання, охарактеризувати їх)

Чи знаєш ти, п'ятикласнику, про ліки, яким тисячі років? Народні знахарі здавна шанували барвінок, ромашку, малину, звіробій, калину. Адже барвінок зміцнює організм, малина корисна при кашлі. Застуду лікували калинові напої. Знай і ти, юний друже, що біля нас росте не просто трава, а її величність Рослина.

Учитель. Діти, в народі кажуть, що «У здоровому тіл - здоровий дух», тож будемо виховувати в вас сильних духом особистостей. Потренуємось фізично.

Кінезітерапія

(Уважно слухати учителя, який називає звертання (поширені та непоширені) і слова, що не є звертаннями. Виконувати відповідні рухи тілом, в залежності від почутого. Поширене звертання - присісти, непоширене - підняти руки догори, не звертання - виконати стрибок на місці)

Поширене

Непоширене

Немає

Любий Назарчику

Червона калинонько

Мій лікарю

Ненько

Школо

Осене

Гарячий чай

Шипшина

Фрукт

Учитель. Переходимо до «синтаксичних процедур».

«Синтаксичні процедури»

(Учні по черзі працюють біля дошки, записують під диктовку речення зі звертаннями, роблять їх синтаксичний розбір)

  • Діти, обов'язково чистіть зуби двічі на день.

2. Лікарі радять вам, школярі, їсти овочі і фрукти.

  • Солодощі шкідливі для здоров'я, любі друзі!

«Абетка здоров'я»

( Діти відшукують по різних сторонах класу малюнки речей, які підтримують здоров'я, кріплять до умовної «абетки здоров'я).

«Творче конструювання»

1.Записати на піску схему речення: «Здоров'я в твоїх руках, людино.»

............, зв. «Мамо, я гарно вимив руки». Зв,................ .

2. Усно скласти власні речення за цими схемами.

V. ПІДВЕДЕННЯ ПІДСУМКІВ.

«Лінгвістичний баскетбол»

Учитель. Кожен зараз хоче бути сучасним, а оскільки зараз модно вести здоровий спосіб життя, - усі займаються спортом.

  • Які види спорту ви знаєте?
  • Пропоную спробувати себе в грі під назвою «Лінгвістичний баскетбол».

Методичнийкоментар. Учитель задає питання, а учні пишуть у зошитах номер заданого питання, позначаючи відповіді «так» або «ні». Після виконання завдання, учні визначають кількість влучних попадань, за допомогою слайду.

  • Чи поширюються звертання? ( Так).
  • Звертання виділяємо на письмі лапками? (Ні).
  • Звертання називає того, до кого звертаються? (Так).
  • Звертання може бути членом речення? (Ні).
  • Найчастіше звертання може бути виражене займенником? ( Ні ).
  • Звертання завжди стоїть на початку речення? ( Ні ).
  • У середині речення звертання виділяємо з обох боків комами? ( Так ).
  • При звертанні може бути знак оклику? (Так).
  • Чи може вживатися звертання в множині? (Так ).
  • Основне значення звертання смислове? ( Так ).

VІ. РЕФЛЕКСІЯ. ПАЛІТРА ВРАЖЕНЬ ВІД УРОКУ

  • Мені найбільше сподобалося...
  • Я навчився / навчилася...
  • Найбільше вразило...
  • Цікаво було дізнатися...
  • Тепер я вмію...

VІІ. АРГУМЕНТОВАНЕ ОЦІНЮВАННЯ.

(Словесна похвала роботи кожного. Відзначення позитивних моментів)

Методична ремарка. Учитель роздає дітям жетони, виготовлені із різнокольорового картону. На лицьовій стороні позначено кількість балів, на зворотній - побажання учням. Наприклад: 10 балів - «Так тримай! Успіхів досягай!», 11-12 балів - «Молодець! Успіху ти досягнув. Про звертання все збагнув». 7-9 балів - «Наполегливоіди ,досягнеш і ти мети». 4-6 балів - «Не сумуй! Над собою попрацюй!»

VІІІ. ІНСТРУКТАЖ ДО ВИКОНАННЯ ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ.

І варіант. Написати листа Святому Миколаю, використовуючи звертання.

ІІ варіант. Скласти діалог з теми " Мої рецепти краси".

ІХ. ЗНЯТТЯ ПСИХОЛОГІЧНОГО НАПРУЖЕННЯ.

(Музикомалювання кольоровим піском «Я - за здоровий спосіб життя»)

Х. ОРГАНІЗОВАНЕ ЗАКІНЧЕННЯ УРОКУ.


Клас: 7

Тема:  Урок ЛРК. «Моя Україна - це любов моя». Життя та творчість Марії Бойко.

Мета: ознайомити учнів із життєвим та творчим шляхом Марії Бойко та віршами, що увійшли до збірки «Моя Україна - це любов моя»; розвивати комунікативну компетентність семикласників, творчі здібності, навички виразного читання та ідейно-художнього аналізу поезій; корегувати уяву, мислення, вміння аналізувати та робити висновки, зв'язне мовлення; формувати естетичні смаки школярів; виховувати доброту, милосердя, людяність, любов до рідного краю, почуття патріотизму.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Методи і прийоми: слово вчителя, бесіда, робота з художнім текстом, робота з опорами, елементи «самонавіювання», створення літературного портрету, метод вправ («Асоціативний кущ», «Літературний конструктор», «Семантична карта слів», «Визбирувач», «Лист від Марії», «Поетичні паралелі»), рефлексія, елементи кінезітерапії. Естетотерапевтичні технології, здоров'язбережувальні, критичного мислення, інтерактивне навчання, інформаційно-комунікативні технології.

Обладнання: інтерактивний комплекс, портрети письменників Полтавщини, тексти поезій М.Бойко, роздатковий матеріал, презентація до уроку, фото письменниці, запис пісні «Моя Україна» у виконанні Раїси Кириченко, буктрейлер до збірки поетеси «Ріка життя» і «Моя Україна - це любов моя», епіграфи уроку.

Епіграф уроку:

«Моя поезія - це мова мого оточення. Ми - ніби система сполучних судин».

«Найкращі ліки від німоти - діалог».

Марія Бойко

Хід уроку:

І. Організаційний момент.

Учитель. Доброго дня, діти!

Я бажаю вам сьогодні доброго уроку і доброго дня в цілому. І нехай він не стане винятком, а започаткує нову еру в житті кожного присутнього. Головне вірити. Вірити у себе, у власні сили, а ще оптимістично налаштовуватися на будь-яку справу.

ІІ. Оптимістичне налаштування на урок.

Вправа 1. « Самонавіювання».(Діти читають із сенсорної дошки).

Сьогодні мене знову чекатиме успіх, адже я старанно працюю, наполегливо здобуваю нові знання. Саме знання - запорука життєвого успіху. Я думаю, аналізую, висловлюю свої судження. Я поважаю себе, однокласників і свого вчителя.

Учитель. А тепер піднесіть руки догори, - спіймайте уважність, наполегливість, творчість. Подаруйте їх сусідові по парті. Сядьте рівно. Почнемо урок.

ІІІ. Актуалізація опорних знань та умінь учнів.

Учитель. Сьогодні у нас урок літератур рідного краю. Із чим у вас асоціюється це словосполучення?

Вправа 2. «Асоціативний кущ»

Література рідного краю

вірші дім частина

поети сім'я Полтава

письменник мама зелень

література родина краєвиди

урок Полтавщина водойми

бібліотека Україна ліси

Учитель. Саме на ці асоціації і спрямовані уроки літератури рідного раю.

Діти, а кого з письменників рідного краю ви знаєте? Давайте співвіднесемо їх імена й прізвища з портретами.

Як Полтава уславляє їх пам'ять?

Вправа 3. «Літературний конструктор»

1.Іван Котляревський («Енеїда»). Пам'ятник, ліцей №1 парк, театр, вулиця.

2.Микола Гоголь ( «Тарас Бульба»). Пам'ятник, театр, вулиця.

3.Остап Вишня ( «Мисливські усмішки»). Вулиця.

4. Василь Симоненко («Лебеді материнства»).

5.Маруся Чурай (Пісні). Вулиця, пам'ятник, співоче поле.

ІV. Повідомлення теми та мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.

Учитель. Літературна Полтавщина геніальна не лише вчора, вона сповнена творчих злетів і сьогодні. На уроці ми познайомимося з творчістю поетеси-піснярки, журналістки й громадської діячки Марії Бойко, яка добре відома не лише в Полтаві, а й далеко за межами рідного міста та держави; послухаємо поезії, що увійшли до збірки «Моя Україна - це любов моя», проаналізуємо їх, визначимо ідеї віршів та зіставимо їх із реальним сучасним життям, своїми поглядами. Створимо літературний портрет Марії Бойко.

V. Вивчення нового матеріалу та всебічний його аналіз.

Учитель. Розгорніть зошити й запишіть дату й тему уроку. Доки ви пишете , подумайте, якої вдачі може бути людина з ім'ям і прізвищем - Марія Бойко.

( Бойко - бойова, настирна, наполеглива, активна; Марія - благородна).

Учитель. Гаразд. Запам'ятайте свої припущення. Подивимося, чи зміняться вони до кінця уроку.

Учитель. Тему урокусьогодні я вибрала не випадково, адже саме в грудні народилася Марія Бойко, звичайна дівчинка з Полтави зі славного роду козака Мусія Чайки. І те, що вона встигла створити за останні 25 років не завжди під силу навіть іменитим поетам, котрі сиплять римами,як горохом, і легко відчиняють будь-які двері видавництв.

Марійка - це молодий пагін на розкішному дерев полтавської пісенної поезії. Тож давайте перенесемось серцем і душею в дивний світ слова, нехай чарує нас краса віршів, дивові душі цієї вже зрілої поетеси. Хто ж така Марія Бойко?

Робота над створенням літературного портрету Марії Бойко.

(Учитель клеїть портрет поетеси на дошку, чи панно, де й створюватиметься її літературний портрет).

Учитель. Діти, я пропоную вам семантичну карту слів. Запишіть їх у зошит. На основі їх побудуйте усну розповідь-припущення про дитинство поетеси.

Вправа 4. «Семантична карта слів»

Полтава, 26 грудня, 1976

«квіточка»

політ у космос

катання на коні

життя в бабусі

віршики

школа № 6

математичний клас

дідусь

прекрасний тенор

Дитинство поетеси.

Народилася Марія Бойко 26 грудня 1976 року в Полтаві. Виховували Марійку, як «квіточку», у сонячному світі любові з відчуттям абсолютної свободи вибору власних вчинків. Заборон просто не існувало. Вона вчилась на власних помилках, але й раділа своїм, хай невеликим, здобуткам і успіхам. Свої перші знання про світ дівчинка отримувала з політичної карти світу ще в той час коли ще не вміла ходити. Були в неї дві найзаповітніші мрії - полетіти в космос і покататися верхи на коні. Головна пісенно-поетична мрія на той час ще просто не народилася. Завдяки цілеспрямованості дівчини її перша мрія збулася - вона змогла покататися на коні. Вона виросла у бабусі, яка помітила перші римування дівчинки. Про справжні вірші на той час навіть не йшлося. Марійка читала дитячу збірку Михалкова й бавилася співзвуччям. Саме бабуся почала записувати віршики онучки. Але свідома поезія прийшла набагато пізніше. І хоч навчалася дівчинка в математичному класі, часто в зошиті розв'язки задач чергувалися з написаними рядками віршів. А любов до пісні передалася Марії від дідуся Семена, який мав прекрасний тенор і залюбки виконував народні пісні.

Учитель. Таким було дитинство Марії Бойко. А далі все закрутилося, понеслося.Талановита людина - талановита в усьому. На сьогодні вона:

  • поетеса;
  • піснярка;
  • кореспондентка служби інформації;
  • авторка програми ТОВ «Студія «Місто» («Мереживо поезій»);
  • ведуча телевізійних програм, проектів;
  • творець тематичних свят і вистав;
  • методист Полтавського будинку культури;
  • Член журі Міжнародного рівня.

Учитель. Не дивно, що Марія Бойко має величезну кількість дипломів, нагород, грамот. Спрямуйте свій погляд у різні куточки класу. Там ви бачите «золоті медалі». На них вписані перемоги М.Бойко, однак лише незначна частина. Насправді їх дуже багато. Давайте додамо їх до нашого літературного портрету, які досить промовисто його доповнять.

(Діти по черзі вибирають, яка подобається, зачитують і кріплять на панно, де створюється літературний портрет М.Бойко).

Вправа 5. «Визбирувач».

· Перший успіх. 1992 рік. 15 років. Лауреат І Всеукраїнського фестивалю дитячої творчості «Повір у себе» за вірш «Моя Полтава».

· 1993 р. 16 років. Подвійна перемога на фестивалі дитячої творчості «Повір у себе» з творами «Моя Україна», «Я їду до моря»,, «Чари лісу».

· З 1991 до 2003 рік нею створено близько 4000 поезій. Більше 150 пісень записано на студіях звукозапису для професійного виконання.

· Ім'я Марії Бойко занесено до сучасної Української енциклопедії, започаткованої Національним комітетом премії імені Т.Г.Шевченка, а також до "Музичного реєстру».

· М.Бойко була відзначена за вагомий особистий внесок у розвиток національної культури Міністерством культури і мистецтв України (1995, 1996, 1997, 1998, 1999, 2000).

· У грудні 2001 року до численних нагород приєдналася дуже важлива - державного рівня - медаль Президента України «за працю і звитягу».

Учитель. Ось така вона, чарівна, молода і тендітна, але така працелюбна і смілива жінка, яка зуміла взяти Україну в полон поетичної краси.

Вправа6. «Лист від Марії Бойко».

«Коли мені ледве виповнилося п'ятнадцять років, я навчалася тоді в 6-й школі м. Полтави, створила вірш «Моя Україна». Я й до того писала поезії, час від часу друкувала їх у періодиці. Вони не приносили мені популярності, та й, мабуть, було рано: більшість оточуючих ставилася до мене повагою прихованим скептизмом: що мовляв, може створити це мале дівчисько?

Цього разу склалися абсолютно несподівані й досить сприятливі обставини. Відпочиваючи з сім'єю в Одесі, я випадково познайомилася тоді ще з маловідомим, а низин вже досить популярним композитором і співаком Миколою Свидюком. Я прочитала свій вірш « Моя Україна», який йому сподобався, і він запропонував написати на ці слова пісню. Я згодилася.

А в 1993 році другий день ІІ Всеукраїнського фестивалю розпочався несподівано. У виконанні Миколи Свидюка звучала пісня «Моя Україно». Після закінчення фестивалю Свидюк направив листа Раїсі Кириченко з проханням виконати цю пісню. Вона охоче погодилася.

Вперше ця пісня прозвучала у виконанні талановитої нашої землячки, неперевершеної співачки, Раїси Кириченко з нагоди 225 річниці з дня народження Котляревського на співочому полі Марусі Чурай.

Успіх перевершив усі наші сподівання: пісня якось легко та швидко полетіла у широкий світ - невдовзі її вже виконували як професійні артист, так колектив художньої самодіяльності, прості любителі співу по всій Україні , а також Австралії, Узбекестані, Канаді, США, багатьох інших країнах. Пісня по суті стала народною. Я була безмежно рада й щаслива цьому великому творчому успіху і гордилася тим, що так широко прославила рідну країну».

Учитель. Пропоную пригадатицю пісню. Я говорю пригадати, адже ви її добре знаєте, не відаючи, що слова належать Марії Бойко.

Звучить запис пісні «Моя Україно» у виконанні Раїси Кириченко.

Учитель. Сьогодні на уроці ми ознайомимося із творами нової збірки вибраних творів поетеси «Моя Україна - це любов моя».

(Учитель кріпить назву книги до літературного портрету М.Бойко)

Перегляд буктрейлеру збірки М. Бойко «Моя Україна - це любов моя».

Учитель. Здається, немає такої грані життя, якої б не торкнулося перо поетеси. У цій збірці на чільному місці представлені твори соціальної й патріотичної тематики, у яких відображені й питання розбудови нашої держави, і пам'ятні дати історії та сьогодення. Багато чудових поезій присвячено Полтаві, легендарному образі Марусі Чурай. Та все ж, на мою думку, найчарівнішими й наймелодійнішими є ліричні поезії, адже саме вони найкраще відображають майстерність авторки.

Вправа7. «Поетичні паралелі»

(По сторонах класної кімнати розвішані кольорові малюнки, які є образами з поезій, що опрацьовуватимуться: іскра, прапор, картка, серце зі стрілою, поєднання сердець, сонце...)

Учитель. Перед вами, діти, вірші Марії Бойко. Давайте зачитаємо їх, поділимося враженнями. Зверніть увагу на те, які картинки виникають у вашій уяві під час прочитання вірша?Подивіться по сторонах класної кімнати - там кольорові малюнки, які допоможуть вам.

(«Крок з самоти»)

Епітети: сірі сутінки, іскра крихітна свята, дорога нерівна; метафори: життя вчить, дорога відкриває щось нове.

Учитель. Про цей вірш?

Так, у багатьох своїх творах Марія Бойко проявляє себе як сильна особистість. Вона вважає, що «не соромно впасти, а соромно втратити віру». Поетеса переконана, що не можна коритися долі, не можна зневіритися і перестати боротися за своє щастя. Людина повинна бути хазяїном своєї долі. Марія дає пораду ніколи не впадати у відчай, а навпаки запалити «...хоч крихітну іскру святу», іскру надії.

«За гратами у темному кутку»

Епітети: дбайлива мама, віддана дружина, невгамовний час, родючий, щедрий лан, тямущі діти; метафори: Україна сп'яніла, пам'ять відболить; порівняння: Україна - кріпачка, бранка, дружина.

Учитель. Над чим розмірковує поетеса? У що вірить?

У Марії Бойко дуже багато віршів про Україну, у яких звучить безмежна любов до неї, до історії рідного краю. Вона прагне озвучити і оспівати добу, у якій довелося жити. Поетеса, наче Чураївна ХХІ століття.

Хвилинка розвантаження. Кінезітерапія.

Учитель. Марія Бойко звертається до України зі слова «Ти долю побудуй собі щасливу», а Україна - це хто? Ми з вами. Тож ч не долучитися до щасливої розбудови своєї держави? Спробуємо.

Давайте піднімемося, щоб стоячи зустріти випробування, які посилає нам доля. Піднімемо очі в небо, щоб заручитися підтримкою Господа у нелегкі й справі. Поверніться один до одного, бо однодумці - запорука впевненості у правильно обраному шляху. Зробіть крок назустріч однодумцю - ваша сила в єдності. А зараз підійдіть до мене. Я не покину вас у складну хвилину. Утворімо коло, як символ величі українського народу. Візьмімось за руки. Ми - потужний інструмент розбудови щасливої держави. За нами підуть, адже ми - міцний щит патріотизму і гора високих ідеалів.

І цього вчать за шкільною партою, тож продовжимо навчання.

Учитель. Діти, давайте повернемося до читання поезій М.Бойко. Перед вами поезія «Величальна». Пропоную по-черзі її прочитати, звертаючи увагу на образи, які з'являються у вашій уяві.

(Легенда про створення Полтави. Образ Марусі Чурай. Ворскла. Котляревський. Лисенко. Мазепа. Полтава - дівчина-красуня. Віра у краще майбутнє Полтави.)

Учитель. Полтаві поетеса присвятила цілий цикл своїх творів - «Величальна Полтава» і окремі поезії. Для неї Полтава, перш за все, - «співоча земля», «край талановитий», який «натхнення геніям щедро дарував». Багато віршів про Полтаву присвячено її історії.

Однак любов до Полтави, до України починається з любові до найріднішої людини - матері. («Мамочко! Нене, матусю....»). З великою теплотою згадує поетеса своє дитинство, тепло материнських рук, колискові, що співала своїй доні її матуся. Через роки пронесла Марія любов до цієї жінки, яка і зараз є її опорою, другом, порадницею. Для своєї мами Марія не шкодує ніжних слів: мама, мамочка, ненька, мамуся, ласкаве сонечко, віра й надія в житті. Їй поетеса присвячує багато своїх віршів,які чарують свою щирість і ніжність.

Епітети: руки святі, слова найніжніші; порівняння: мама, як сонечко; метафора: найніжніші слова, молодіє світ, гріє серце, сонце прокинулось, дізналось.

Учитель. Читаємо наступну поезію. («Ненавидіти легше, ніж любити..»). Який символ може представити цю поезію? (Поєднані серця, розбите серце).

Велику увагу приділяє поетеса інтимній ліриці. Лірична героїня інтимної лірики Марія Бойко не уявляє своє життя без коханого, в якому єдиний зміст її життя, прагне всім серцем жити і любити», вірить, що любов подолає будь-як труднощі і розлуки. І навіть, коли у неї є остання надія на любов вона щаслива.

VІ. Підбиття підсумків.

1.Бесіда.

Які мотиви лірики поетеси?(Кріпимо до літературного портрету).

  • Любов до України.
  • Сенс життя людини - бути потрібним людям.
  • Переборювати життєві труднощі допомагає любов.
  • Любов до найдорожчої людини - матері.

2. Робота над припущенням, висловленим на початку уроку. Воно змінилося?

3. Рефлексія за принципом «Я не знав, а тепер знаю...», «На уроці мені сподобалося..», «Урок дав поштовх замислитися про...»

Учитель. Дорогі учні, я глибоко переконана, що збірка «Моя Україна - це любов моя» закохала вас у красу рідного краю й рідної землі. Тож нехай щире й сповнене любові слово Марії Бойко не загубиться серед тисяч поетичних рядків, і здійсниться головне прагнення талановитої полтавки - бути почутою.

VІІ. Аргументоване оцінювання.

1.Словесна похвала роботи класу та кожного зокрема. Відзначення позитивних моментів.

2.Вручення номінації кожному.

3.Виставлення балів за роботу на уроці.

VІІІ. Зняття психологічного напруження.

Перегляд буктрейлеру до збірки М.Бойко «Ріки життя».

ІХ. Інструктаж до виконання домашнього завдання.

1.Представити вірш зі збірки «Ріка життя».

2. Підготувати питання, які ви хотіли б поставити письменниці під час інтерв'ю з нею.

3. Написати листа-відповідь М.Бойко.

Х. Організоване закінчення уроку.


Клас: 5

Тема. Олександр Олесь «Микита Кожум'яка».

Одвічна боротьба добра і зла нашого народу.

Мета уроку: формувати інформаційні, комунікативні компетентності учнів; на прикладі драми-казки Олександра Олеся «Микита Кожум'яка» ознайомитися з поняттям «драматичний твір» і його особливостями, опрацювати ідейно-художній зміст твору; розвивати увагу, спостережливість, пам'ять, навички порівняльної характеристики, формувати критичне мислення; виховувати інтерес до історичного минулого рідного краю, його культури; національну свідомість учнів.

Обладнання: картини В. М. Васнєцова, роздатковий матеріал, тексти художніх творів, дидактичне оснащення.

Теорія літератури: драматичний твір і його ознаки, гіпербола.

Міжпредметні зв'язки: українська мова, музика, образотворче мистецтво.

Тип уроку: засвоєння знань і формування вмінь.

Епіграф уроку: «Ще не вмерла правда в світі, Вогник віри не погас...»?

Хід уроку

· Організація класу.

Добрий день, мій п'ятий клас,

Поспішала я до вас.

Щоб багато розказати,

Знаю й вам є що сказати.

То ж мерщій на килимок,

Із розмови почнемо урок.

ІІ. Оптимістичне налаштування на урок.

Психологічна вправа «Наш настрій» (Розмова в колі).

- Нова зустріч - нова розмова. Скажіть, що цікавого сталося з вами з моменту останньої нашої зустрічі?

- Діти, чи знаєте ви, яке сьогодні свято? Так, День рідної мови. А з чим у вас воно асоціюється? У мене із серцем. У різні часи з різним кольором. Який вам сьогодні найбільше до вподоби, з яким хочеться потоваришувати й вирушити у мандри. Вибір дітей.

- Ви підсвідомо вибрали собі «в друзі» ті кольори, які відповідають вашому настрою: червоний - піднесеність; жовтогарячий - радість; жовтий - приємність; зелений - спокій; синій - сум; фіолетовий - тривожність; білий - складно сказати про настрій.

- Кольори впливають на людину, на її самопочуття, емоції. Сприймайте світ у кольорі, адже це радість для людини, позитивні емоції, енергія сили, здоров'я та успіху! Отже, я бажаю нам кольорового уроку. Вперед за знаннями.

II. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.

Фотовправа «Ідеал»

ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів .

Еврестична бесіда.

  • З яких джерел і від кого ми дізнаємось про минуле наших пращурів? (літописи, легенди, перекази пісні, книги, фольклор, діди, історичні фільми, мультфільми, казки).
  • Хто нагадає мені що таке казка?
  • Хто назве мені ознаки казки, які є у творі «Микита Кожум'яка»? (Казковий сюжет, трикратність, уживання стійких словесних формул, перемога добра над злом).
  • То ми можемо сказати, що твір є казкою?
  • Читаючи твір Олександра Олеся «Микита Кожум'яка», ви, звичайно, звернули увагу на своєрідність цієї казки. Такі твори призначені не лише для читання, а й для постановки в театрі.
  • Вони й називаються драматичними творами та мають свої особливості.

Робота з ментальною картою.

- Драматичні п'єси, казки, поеми поділяються на дії (картини), яви; складаються з висловлювань героїв, які називаються репліками. У постановках важливу роль відіграють декорації (оформлення сцени), звуковий, музичний супровід. Але найбільше враження, звичайно, справляє майстерна гра акторів.

Драматичний твір - це твір, у якому життя зображено через розмови та вчинки дійових осіб.

Найважливіші ознаки п'єси: діалогічна форма; ремарки; поділ на картини; події відбуваються в теперішньому часі.

Діалог (від грецьк. «діа» - два, «логос» - слово; тобто - розмова між двома особами; в діалозі може брати участь декілька персонажів).

Монолог (від грецьк. слів «монос» - один і «логос» - слово). Між заголовком та початком п'єси наведено список імен («Дійові особи»), у якому вказано, хто такі ці персонажі.

Авторські пояснення в драматичному творі називаються ремарками (від франц. зауваження, примітка). У ремарках вказано, які дійові особи виступають у п'єсі, що вони роблять, яким тоном і якими жестами висловлюють свої думки, а також - що відбувається на сцені. Крім того, ремарки пояснюють, як потрібно обладнати сцену для вистави. Ремарки допомагають уявити персонажівта обстановку, у якій вони діють.

- Драматичним казкам, п'єсам, поемам властива особлива побудова: дії, картини, яви;

- Складаються з висловлювань героїв, які називаються репліками;

Слова автора обмежуються короткими зауваженнями про зовнішність, інтонацію, жести, рухи персонажів, які мають назву ремарки; у постановках важливу роль відіграють:

- оформлення сцени - декорації,

- звуковий, музичний супровід,

- майстерна гра акторів.

Отже, драматичний твір - це твір, у якому життя подається переважно через розмови, вчинки та дії героїв і призначення для постанови на сцені. Текст драматичного твору розділяється на дві частини - мови героїв і ремарки, що вказують режисеру на декорації і дії персонажів.

Запис визначення до літературознавчого словничка (зошита).

Евристичне питання.

- Чи ми можемо твір О.Олеся «Кирило Кожум'яка» назвати драматичним?

- Доведіть, що драма - казка Олександра Олеся «Микита Кожум'яка» - драматичний твір.

Спробуйте визначити його жанр?

Народна казка

Драматичний твір

Використання відомого казкового сюжету

Діалоги, монологи

Трикратність

Ремарки

Уживання стійких словесних формул

Чотири картини

Перемога добра над злом

Декорації: палати князя, князівська світлиця, подвір'я Кожум'яки, майдан за містом

Висновок. Отже, за своїми жанровими ознаками «Микита Кожум'яка» - це драма-казка.

ІУ. Вивчення та всебічний аналіз навчального матеріалу.

Робота з «Понятійною таблицею»

Назва твору: «Микита Кожум'яка»

Автор: Олександр Олесь

Жан: драма-казка

Головні герої: Князь, Дід, Микита Кожум'яка , Княгиня, Князівна, Змій

Тема твор: зображення мужності українського народу в боротьбі проти ворога.

Ідея твору: уславлення патріотизму, мужності та сміливості українських народних героїв.

Побудова:

Зачин: тривога князя та князівни за життя своєї доньки, рада з воєводами.

Основна частина: боротьба Микити Кожум'яки зі Змієм.

Кінцівка: перемога Микити над силами зла, прославлення Кожум'яки.

Установіть події у правильному порядку

1. Перемога Микити над Змієм.

2. Нарада князя з воєводами.

3. Сум князя та княгині з приводу того, що доведеться віддавати власну дочку Змієві.

4. Прихід до Микити Кожум'яки посланців - дванадцяти дідів.

5. Прихід до князя діда.

6. Прохання дітей Микиту про допомогу.

7. Битва зі Змієм.

Словникова робота.

Орда - кочові племена тюркських та монгольських народів.

Химерний - тут: який не існує, якого не може бути в дійсності.

Джура - зброєносець.

Гонець - особа, яку посилають із терміновим дорученням, повідомленням; посланець.

Єдваб - коштовна шовкова тканина.

Десь - тут: сьогодні.

Криця - сталь.

Макуха - залишки після вичавлення олії з насіння олійних культур.

Чоло - лоб

Покої - кімната

Окатий - з великими очима

Скипіти - розгніватися

Хорти - порода мисливських собак

Бити чолом - кланятися

Бобре вшкварив- добре вдарив

Буде край - кінець

Богатир - оспіваний у народній творчості герой, хоробрий воїн, людина - велетень з надзвичайною силою і відвагою.

- Яким же було життя богатиря? Пропоную прожити 1 хв. життям Микити Кожум'яки.

Хвилинка відпочинку

Взявсь у боки кожум'яка,

Роззирнувсь туди-сюди,

Потягнувся, обкрутився,

Враз зігнувся і підвівся -

Шкіру обіруч підняв,

Розтягнув на дужі руки,

Кинув вгору - упіймав,

Гепнув в землю - потоптав,

Розім'яв руками вперто,

Кинув в воду, полоскав,

Потім витягнув в'ялитись...

Усміхнувся, витер піт, сів чекати на обід.

- Ось так жив собі Микита Кожумяка - головний герой драми-казки. А які ще герої представлені у творі? Які ж з них є носіями добра, а які уособлюють зло? Давайте розберемося.

Вправа «Головні герої і другорядні» (робота з сенсорною дошкою, програма «Смарт ноутбук»)

Головні герої

Другорядні герої

Микита Кожум'яка

Дід, Князь, Княгиня, Кзянівна, Дівчина, 2 Воєвода

Позитивні герої

(носії добра)

Негативні герої

(уособлюють зло)

Микита Кожум'яка,Дід, Князь, Княгиня, Кзянівна, Дівчина, 2 Воєвода

Змій, Воїводи, які зневірилися, готові коритися

Ті, хто вірив у перемогу

Ті, хто не вірив у перемогу

Микита Кожум'яка, Дід, Князь, Княгиня, Дівчина, 2 -й Воєвода

1-й Воєвода , Князівна

- Продовжимо роботу над характеристикою героїв драми-казки. Я принесла вам чарівний капелюшок, який допоможе вам втілитися в образ.

Дидактична гра «Впізнай мене!». Хто з героїв казки «Микита Кожум'яка» міг би про себе сказати такі слова?

- Я готова була пожертвувати власним життям, аби лише врятувати князівну. (Дівчина-служниця).

- Я - володар землі і цар самого пекла. (Змій).

- Я вважаю рабами тих, хто не бореться, а скоряється долі. (Князь).

- Я прийшов до царського палацу, щоб порадити, як здолати Змія (Дід).

- Я вірила в те, що Змій загине і люди перестануть журитися (Князівна).

- Я кохаю князівну. (Микита).

- Я плачу і страждаю від того, що можу назавжди втратити дочку (Княгиня).

- Я приніс звістку про те, що Змій викрав князівну. (Гонець).

Встановлення відповідності (програма)

Установіть відповідність між висловлюванням і персонажем, якому цей вислів належить.

1 «І розумний, і хоробрий, І всіх любить нас, либонь, А за­чепиш - як огонь!»

2 «Та в мені живе надія, Що загине й він колись, І потоки людських сліз Згодом висохнуть росою»

3 «Скарбів, діти, я не хочу... Що б робив я з скарбом тим?! Недосяжна зірка внебі, Хоч і сяє вона всім»

4 «Гнулись ми, та досить гнутись: Час до вітру оберну­тись!..»

А Князівна

Б Микита

В Воєвода

Г Дід

Ключ-відповідь: 1-Г; 2-А; 3-Б; 4-В.

Бесіда

- Як ми дізнаємося про фізичну силу Микити?

- Чи можливе таке насправді?

- Чи не ідеалізує автор свого героя, зображуючи його незвичайним ще змалку?

Слово учителя. Дуже часто в казках, легендах ми зустрічаємо героїв надзвичайної сили, сміливості, розуму й передбачливості. Чому народ, письменники вдаються до таких перебільшень? Напевно, щоб уславити, звеличити своїх улюбленців І такий художній прийом називають гіперболою.

Робота зі словничком літературознавчих термінів.

Гіпербола - це художній прийом, який полягає в перебільшенні рис людини, предмета чи явища для посилення виразності й підкреслення сказаної думки.

("їхні руки з криці куті... ", "І, як звірі, в гніві люті", "вже з трьох літ боров мене", "Раз колись коня мій син перекинув через тин",(Сила Микити Кожум'яки, сила Змія, двобій між ними.)

Знайдіть у казці слова, які характеризують Микиту Кожум'яку

А найменший - щось страшне ...Чулий, добрий,

Вже трьох літ боров мене! І розумний, і хоробрий

...Раз колись коня мій син І всіх любить нас, либонь,

Перекинув через тин. А зачепиш - як огонь!

...А сердитий!.. Тільки слово,-. ..Наймиліш йому дитина!..

І скипів, і вже готово!.. Ось Микита наш - дивак

Що підвернеться під руку,- Покохав собі Князівну.)

Все потрощить, як макуху!

- Мабуть кожен хоче стати таким же сильним, але драти шкіри нам, дякувати богу, не приходиться. То що ж робити, аби бути сильним? Відповідь знає Даниїл.

Динамічна пауза «Я - богатир»

У постановках важливу роль відіграють декорації (оформлення сцени, музичний супрові). Але найбільш враження звичайно справляє неперевершина гра акторів.

Рольова гра «Ти - оратор»

Прочитаємо речення з різною інтонацією.

Спочатку із захопленням, а потім із осудом

(Ну і богатир!)

Із захватом, із розчаруванням

(Оце так козак!)

Зачудовано, із зневагою.

(Яка красуня!)

Робота з «Творчим щоденником»

У. Підведення підсумків.

Гра «ТАК-НІ».(Сигнальні картки)

1 .Князь із Княгинею сумували, бо повинні були віддавати Змію улюбленого сина? (Ні)

2.Посланець Змія був «чорний та окатий, як та ніч»? (Так)

3.Народ боявся Змія? (Так)

4.Князь зібрав воєвод, щоб повідомити їм про своє рішення добровільно віддати Змію дочку? (Ні)

5. Чи всі воєводи одностайно погодилися з Князем боротися проти Змія? (Ні)

6. У три роки Микита міг побороти свого батька? (Так)

7. Микита брутальний, злий, жорстокий? (НІ)

8. У Микити було п'ять братів? (Ні)

9. Микита одразу погодився боротися зі Змієм? (Ні)

10. Микита врятував Князівну від Змія? (Так)

11. Чи важко Микиті було боротися зі Змієм? (Так)

12. Чи є зараз в Україні прообраз богатиря (Так)

УІ. Аргументоване оцінювання.

УІІ. Інструктаж до виконання Д/З.

1в. Скласти хмару слів- характеристик Микити.

2в. Скласти план до твору.

УІІІ. Зняття психологічного напруження.

Перегляд трейлера до мультфільму про сина Микити Кожум'яки.

ІХ.Організоване закінчення уроку.

© 2020 Світлана Зайцева. Всі права захищені.
Створено за допомогою Webnode
Створіть власний вебсайт безкоштовно! Цей сайт створено з допомогою Webnode. Створіть свій власний сайт безкоштовно вже сьогодні! Розпочати